motto:

Kdyby každý z nás udělal jenom o něco málo víc než musí, byl by náš svět mnohem lepší a krásnější

I am

nezávazný a stále otevřený akustický projekt přerovských muzikantů. Co bude dál?

Přerov nemá v posledních letech zrovna příliš dobrou pověst a je to na škodu věci. Kdyby se v televizi vysílaly dobré zprávy a nejen ty špatné, kdyby se v regionálních rádiích více pouštěla i regionální muzika a nejen ta zahraniční nebo tajemně vyvolená, možná by se i na Přerov dalo nahlížet jako na krásné a kulturní město, ve kterém se stále rodí mnoho skvělých hudebních talentů.

Pár takových se koncem roku 2015 sešlo v útrobách nahrávacího studia Ageum a zrodil se společný projekt, který hned ze začátku začal nabírat na obrátkách. Možná je to tím, že jeho součástí se stali mladí, dynamičtí, neváhající, bavící se a hlavně tvořící mladí lidé. Jenom málokdy se společně sejde parta muzikantů, kteří jsou si lidsky blízcí, ve které každý skládá vlastní písničky, píše texty, hraje na několik hudebních nástrojů v několika kapelách a zároveň skvěle zpívá. V případě projektu I am to tak je.

Jak už to v životě chodí, ke snaze a chuti vytvořit něco pěkného a originálně nového, je potřebné i technické zázemí a hlavně dobrý repertoár. V případě I am obojí poskytlo AGEUM v Přerově. Základem startovacího repertoáru kapely se staly autorské věci muzikanta, pedagoga a oblíbeného zvukaře Ondru Kanovského a textařky Ireny Kanovské. Díky studiu a nahrávce pracovní verze playlistu stačily pouhé dvě zkoušky, aby se kapela mohla premiérově představit v rámci novoročního akustického večeru v restauraci Pivovar v Přerově. Akce se konala 2.ledna 2016 a měla velký úspěch. Podle slov účastníků i provozovatele této známé hudební scény jazzového festivalu se zde položily základy pro tradici, která si určitě najde mnoho příznivců. Abychom se však vrátili k těm pomyslným plným obrátkám kapely, bylo zajímavé sledovat její vývoj. Na konci prosince 2015 první zkouška, 2. ledna 2016 první koncert, na konci ledna natočené první CD a první videoklip, jehož premiéra na youtube se bude navždy vázat k datu 7.2.2016. První větší koncert se konal na velikonoční svátky na náměstí TGM v Přerově, v létě vystoupili U Aničky a na promenádním koncertě v parku Michalov.

S největší pravděpodobností bude dost těžké přiřadit repertoár kapely k nějakému hudebnímu směru. Je to asi tím, že v obsazení kapely jsou muzikanti hrající různé žánry, které se zde promítají. Od tklivé balady až po rockovou vypalovačku, od cajonu a zvonečků po tvrdé bicí. Zní akustická kytara i tvrdší sólo elektrické a někde z povzdálí dotváří atmosféru písně zvuk houslí. Je na co se těšit, pokud máte rádi překvapení. Projekt I am je o týmové spolupráci, o otevřenosti, o proměnlivosti obsazení, o proměnlivosti nástrojů a zvuků, o hudebních hostech, o různých žánrech i přístupu k nim. Texty Ireny Kanovské jsou pověstné tím, že vznikají na základě skutečných příběhů či životních situací a mnoho posluchačů se v nich nachází. Mnoho textů napsala interpretům přímo na míru a prožitý příběh je pro posluchače uvěřitelný. V tomto kontextu je pravděpodobné, že se projekt I am stane oblíbenou součástí života mnoha dalších muzikantů a jejich společných fanoušků. Máme se na co těšit.

Diskuse

Přidat příspěvek

Akce Leden 2018

poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Nová píseň Anjelská

Jsme na Facebooku !